Gady

31.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Żywienie

Gekony lamparcie jedzą głównie świerszcze, ale nie zaszkodzi im od czasu do czasu podanie czegoś innego (karaczany, mączniki czy młoda szarańcza). Młode gekony lamparcie do 4 miesięcy powinny być karmione codziennie (3-5 świerszczy), a młodzież i dorośli, co drugi dzień (4-6 świerszczy). Wielkość ofiary nie powinna przekraczać wielkości głowy gekona. W ogonie gekona lamparciego gromadzony jest niezbędny mu do życia tłuszcz, jeśli jest on chudy, a sam gekon po nakarmieniu dalej wygląda na głodnego to znaczy, że powinien dostawać pokarm częściej.

Niezjedzone świerszcze możesz usunąć z terrarium, inaczej mogłyby pokąsać Twojego gekona. Sprawdzaj, czy twój lampart nie jest przejedzony. Jeśli jego ogon jest bardzo gruby, powinieneś obejrzeć jego nogi. Sprawdź czy nie ma w nich „kulek” tłuszczu. Jeśli je zauważyłeś konieczna będzie ścisła dieta. Pamiętaj żeby przed podaniem owadów gekonowi posypać je wapnem lub witaminami. Dobrze żebyś miał przygotowaną specjalna miseczkę na karaczany czy mączniaki, musi być ona stosunkowo śliska, dzięki czemu owady nie będą mogły się z niej wydostać a gekon będzie miał łatwiejszy dostęp do pożywienia. Pamiętaj żeby nie podawać za często mączniaków, ponieważ są one bardzo tłuste i zatykają przewód pokarmowy jaszczurki. Karaczany tak jak świerszcze powinny być dobrane wielkością do głowy gada.

Dodatek witamin i wapnia jest bardzo ważny, szczególnie u młodych gekonów i samic w ciąży, które mają ogromne zapotrzebowanie na wapń w tym czasie (buduje kości i skorupki jaj). Bardzo ważne jest podawanie gekonom witaminy D3. i wapnia. Pamiętaj, aby karmić też świerszcze, które później będziesz podawał swojemu gekonowi. Karm je warzywami, owocami czy płatkami owsianymi przynajmniej 24 godziny przed podaniem ich gekonom. Wraz ze świerszczami gekony spożywają witaminy zawarte w roślinach.


//1 1 2 3 4 5 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (20 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu