Choroby psów

03.08.2010
autor:  Agata Wieczorek
kategoria:  Choroby psów

Czasami, pomimo przeprowadzonego zabiegu sterylizacji, suka ma objawy cieczki. Może być to spowodowane zespołem resztek jajnika – stosunkowo rzadko zdarzającym się powikłaniem zabiegu sterylizacji.

Na czym polega zespół resztkowego jajnika?

Zespół resztkowego jajnika jest to występowanie objawów cieczki takich jak wypływ z pochwy, gotowość suki do krycia i zainteresowanie nią ze strony samców, pomimo wykonanej sterylizacji polegającej na wycięciu macicy i obu jajników (ovariohiterectomia). Symptomy te mogą występować okresowo, podobnie jak u suk niesterylizowanych, a także częściej lub nawet nieprzerwanie. Poza objawami rui, zespół resztkowego jajnika może stwarzać ryzyko powstawania cyst i zmian nowotworowych w obrębie jamy miednicy. Choroba może mieć dwojaką przyczynę. Najczęstszym powodem jest pozostawienie w ciele suki, podczas zabiegu usunięcia jajników, fragmentu ich tkanki. Możliwe jest (choć to mało prawdopodobne) również istnienie wrodzonego skupiska tkanki poza jajnikami. W obu przypadkach po usunięciu jajników pozostała w organizmie tkanka przejmuje ich funkcje i rozpoczyna produkcję hormonów odpowiedzialnych za cykl płciowy, a co za tym idzie za objawy cieczki. Jest to schorzenie występujące sporadycznie i nie posiada uwarunkowań rasowych.

Możliwe jest w nielicznych przypadkach wystąpienie objawów cieczki bez obecności tkanki jajnika; dzieje się tak, kiedy jego funkcje przejmuje kora nadnerczy lub kiedy psychika suki o silnie rozwiniętym behawiorze związanym z rozrodem, wywołuje wystąpienie objawów rujowych. Są to jednak sytuacje występujące jeszcze rzadziej niż opisywane schorzenie.

Czym objawia się zespół resztkowego jajnika?

Objawy są identyczne jak przy rui u osobnika nie sterylizowanego. Pojawia się wypływ z pochwy, zainteresowanie samcami, zmiana charakteru, niechęć do jedzenia. Wypływ z pochwy nie jest krwisty, lecz przejrzysty, bądź mleczno-mętny. Czasem występuje bolesność jamy brzusznej i częstsze oddawanie moczu. Choroba ujawnia się od kilku tygodni do kilku lat po zabiegu sterylizacji.

Jak leczy się zespół resztkowego  jajnika?

Leczenie polega na ponownym zabiegu chirurgicznym podczas którego lekarz powinien odszukać i usunąć tkankę produkującą hormony. Po usunięciu pozostałości z jamy miednicy dochodzi do ustąpienia wszystkich objawów. W celu upewnienia się co do konieczności wykonania zabiegu można zastosować kurację hormonalną. Jej pozytywny skutek w postaci ustąpienia objawów dowodzi zespołu resztek jajnika, jako przyczyny „fałszywej” cieczki. Możliwe jest również wykonanie testu określającego aktywność hormonalną, który pozwala potwierdzić obecność tkanki wydzielającej hormony płciowe. Należy podkreślić, iż usunięcie resztek jajnika jest bezwzględnie konieczne, w przeciwnym razie może on doprowadzić do powstania nowotworu zagrażającego życiu psa.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu